O projektu

barvyVirtuální prostor Estetická výchova by chtěl otevřít (či spíše zvýraznit) prostor pro sdílení a obohacování široké a bohaté oblasti propojující umění, výchovu a jejich reflexi. Prostor by zde měla dostávat jak témata zkoumající a popisující oblast estetické výchovy teoreticky a výzkumně, tak i konkrétní návrhy na lekce, vyučovací hodiny či animační programy. Rádi bychom, aby nechyběly ani docela obyčejná upozornění na zajímavé akce, knihy či jiné informační zdroje.

Nemusí se však jednat jen o příspěvky vytvářené přímo pro tyto webové stránky, naší snahou je upozorňovat a odkazovat na jakékoli  příklady dobré praxe, publikace, didakticky využitelné umělecké počiny a tak dále, a tak dále. Jedinými kritérii jsou vazba na (dosti širokou) oblast estetické výchovy a inspirující odborná kvalita textu či počinu, na nejž odkazujeme.

Mnozí z autorů příspěvků jsou studenti či absolventi  studia Učitelství estetické výchovy pro střední školy (vyučovaného na Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity), v němž v rámci předmětu Didaktika estetické výchovy vzniká každoročně množství zajímavých projektů. Jedná se o často velmi propracované „lekce“ (tedy programy trvající přibližně 2 x 90 minut) využitelné jak na středních školách, tak třeba (byť v pozměněné podobě) při galerijních programech nebo ve volnočasovém vzdělávání. Vybrané lekce (a nebo jejich části) zde tedy budou také postupně publikovány.

Autorský okruh bychom však rádi otevřeli daleko šířeji. Srdečně zváni jste jak ke komentování příspěvků, tak i k publikování svých zkušeností, nápadů a reflexí, které Vám v oblasti estetické výchovy uzrály. Těšíme se na setkání a bohatou sklizeň.

Za autorský tým Karla Brücknerová

 

Napsat komentář