Projekt „Československo 38-89“

Projekt Československo 38-89Projekt Československo 38-89 – verze pro tisk (pdf)

O tom, že „komix není k smíchu“ (jak se jmenoval workshop Lucie Lomové v Muzeu umění Olomouc na začátku loňského roku), snad již nikdo nepochybuje. Lektorka Lucie Lomová, jinak autorka např. biografického komixu „Divoši“ nebo právě vycházejícího komixu „Na odstřel“, mi zprostředkovala vhled do komixové estetiky a byla mi průvodkyní při tvorbě vlastního komixu.

O tom, že komix není k smíchu, avšak že je to respektované a plnohodnotné médium, není pochyb a jistě nemá valný smysl na tomto místě komix obhajovat (nač nosit dříví do lesa?). Snad se o tom přesvědčili i dříve zatvrzelí čtenáři (či spíše nečtenáři) komixů např. díky komixu „Alois Nebel“.

Komixových adaptací se dočkaly i klasické literární tituly jako jsou Erbenova „Kytice“ nebo Kafkův „Zámek“.

Dodnes vzpomínám na výborný komix „Pod dekou“ od Craiga Thompsona, díky kterému jsem se vrátil do krásného období prvních lásek a milostných vzplanutí (ani v tomto případě nebyl komix k smíchu, ačkoliv úsměvný byl nesporně).

Komixové vyprávění se také nezřídka vrací k zásadním okamžikům historie. Nemohu nevzpomenout na Spiegelmanova „Mause“, díky kterému jsem si na gymnáziu udělal představu o holocaustu, kterou mi dějepis sotva dokázal zprostředkovat.

38-89 web

Nedávno vyšel první díl devítidílné komixové série „Češi“, který vzniká společně se seriálem „České století“. Když jsem v době, kdy na České televizi běžel seriál „České století“, realizoval s žáky prvního ročníku čtyřletého gymnázia lekci „Umění a svoboda“, byl jsem mile překvapen a potěšen, jaké právě díky sledování tohoto seriálu mají znalosti o nedávné historii našeho národa. Pravdou je, že jinak skvělé filmové zpracování není právě dvakrát poutavé pro náctileté diváky, což mi žáci sami potvrdili. Je tedy chvályhodné, že scénárista Pavel Kosatík myslí i na tuto cílovou skupinu a vychází jí vstříc teenagerům vlastní estetikou. Totiž komixem.

NAKI_web 01

S komixovu estetikou hodlá účinně zacházet i projekt „Československo 38-89“, tentokráte navíc v atraktivním spojení s počítačovými hrami. Plánovaná série výukových simulací by měla studentům zprostředkovat klíčové okamžiky českých a československých soudobých dějin. Klade si za cíl dát žákům „prožít“ dobové události, které jsou dnešním středoškolákům takřka na hony vzdálené a jen obtížně pochopitelné.

NAKI_web 01

Připravované simulace budou k dispozici školám i veřejnosti až na jaře 2015, ovšem již nyní autoři projektu hledají školy a učitele, kteří by chtěli pilotní verze simulací vyzkoušet ve výuce a podílet se tak na evaluaci projektu.

Proč se tedy nezapojit, neposkytnout cennou zpětnou vazbu a nepodílet se na vznikajícím projektu s jistě slibnými ambicemi?

NAKI_web 01

O projektu „Československo 38-89“ referovala i Česká televize.

Náhledový obrázek je „dílem“ autora příspěvku.

Ilustrativní fotografie jsou z webových stránek projektu „Československo 38-89“. Fotografie byly poskytnuty se souhlasem autorů projektu. Za souhlas a vstřícné jednání velmi děkuji Tereze Selmbacherové. 

Napsat komentář