Scénické čtení aneb LiStOVáNí

Scénické čtení aneb LiStOVáNí – verze pro tisk (pdf)

Projekt herce Lukáše Hejlíka nazvaný LiStOVáNí není žádnou novinkou. Působí u nás od roku 2003. V dnešních dnech je však o něm více slyšet díky „turné“ s knihou německého autora Timura Vermese Už je tady zas.

LiStOVáNí je cyklus scénických čtení, který dramatickými metodami bližšími spíše divadlu, seznamuje diváka-posluchače s novou knihou. Počet takto zinscenovaných knih se již pomalu blíží ke stovce. Pozornosti neunikly knihy českých autorů Emila Hakla, Jiřího Hájíčka, Miloše Urbana či Tomáše Sedláčka (kdo by si byl pomyslel, že jeho Ekonomie dobra a zla bude patřit k nejslavnějšímu představení z repertoáru?), o Češích píšícího Poláka Mariusze Szczygiela, a nyní právě Timura Vermese. Autoři se zaměřují i na „dětské čtenáře“. Projekt je to nesporně záslužný, a jak čas ukázal, také úspěšný.

„LiStOVáNí je velice ambiciózní projekt, který naprosto bezkonkurečně (alespoň za tu dobu co existuje) představuje aktuální literaturu uvolněnou formou. Baví nás objevovat nové věci, nové žánry, styly. Osobně mě baví i dětská LiStOVáNí, přímo rozsekávají reakce puberťáků, kteří přicházejí s despektem a odcházejí s důvěrou k nám, tedy i ke knize, čtenářství.“ (Lukáš Hejlík)

Vedle duchovního otce projektu Lukáše Hejlíka se v LiStOVáNí angažuje řada herců a hereček (včetně mé oblíbené Petry Bučkové). Jednotlivá zastavení s knihou probíhají v divadlech, ale také ve školách a v knihovnách. Pokud se zastaví i u Vás, neváhejte na LiStOVáNí přijít. Sám se na první zastávku v Olomouci (30. října) velmi těším. O své zkušenosti se s námi můžete podělit.

Více o projektu  a o aktuálním představení knihy Už je tady zas (od 32. minuty) v rozhovoru s Lukášem Hejlíkem.

Napsat komentář